Vytauto Landsbergio fondo darbų apžvalga (2012 m. ruduo – 2013 m. vasara)
Per pastaruosius kelerius metus, sumažėjus palūkanoms už indėlis, sumenko ir Vytauto Landsbergio fondo pajamos. Liko ištikimi fondo rėmėjai: p. Albinas Markevičius, ponai Laimutė ir Algirdas Stepaičiai, p. Indrė Tijūnėlienė, ponai Algimantas ir Teresė Kazlauskai. Visi jie gyvena Amerikoje, bet remia skirtingas sritis: p Albinas Markevičius ir ponai Stepaičiai – Rytų Lietuvos lietuviškų mokyklų švietėjiškas programas, p. Indrė Tijūnėlienė – studentus, o ponai Kazlauskai – gausias šeimas. Visiems jiems tariame nuoširdų ačiū.
Plačiau apžvelgsime švietėjiškų programų įgyvendinimą Rytų Lietuvos mokyklose 2012 m. rudenį – 2013 m. vasarą.
Pirmiausiai paramos paprašė Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos Regioninių mokyklų skyrius, kuris su mūsų fondo pagalba sumanė įgyvendinti edukacinių mainų projektą iš dviejų dalių. Pirmoji projekto dalis įgyvendinta 2012 m. rugsėjį, kai Šalčininkų Jano Sniadeckio ir Lietuvos tūkstantmečio gimnazijų aktyviems mokiniams buvo organizuota išvyka į Šilutės r. Švėkšnos „Saulės“ gimnaziją. Čia šalčininkiečiai ir švėkšniškiai susipažino, pristatė mokinių tarybų veiklą, kartu pietavo, po to svečiai iš Šalčininkų pasivaikščiojo po Švėkšną, susipažino su miestelio architektūra. Pavakare visi – ir svečiai, ir švėkšniškiai važiavo į Šilutę, neformaliai bendraudami, laivu plaukė į Mingės kaimą.
Šių metų balandį jau Švėkšnos „Saulės“ gimnazijos mokiniai atvyko į Šalčininkus. Juos svetingai pasitiko Šalčininkų Lietuvos tūkstantmečio ir Jano Sniadeckio gimnazistai. Po pietų buvo organizuota pažintinė ekskursija po Šalčininkų rajono apylinkes (Dieveniškės, Norviliškės ir kt.), vakare – trijų gimnazijų mokinių vakaronė, kitą rytą – darbo komandoje įgūdžių formavimo pratybos ir kita.
Atrodo, kad sumanymas pasiteisino. Viso projekto įgyvendinimui panaudota – 6496 Lt.
2012 m rudenį Vytauto Landsbergio fondas skyrė 3000 Lt Eišiškių Stanislovo Rapolionio gimnazijai žaidimų kambario „Vaikystės pasaka“ įrangai įsigyti. Labai greitai, įrengus žaidimo kambarį, gimnazijos direktorė prasitarė apie gimnazijos bendruomenės svajonę – ikimokyklinukams ir priešmokyklinukams įrengti lauke žaidimų aikštelę, kurioje būtų supynės, suoliukai, kalneliai, smėlio dėžė. „Mūsų gimnazijos teritorija yra aptverta, rakinama ir stebima sargų. Turime gražų kiemelį. Šalia gimnazijos (už tvoros) yra vaikų lopšelis-darželis, kurio teritorijoje yra puikiai įrengtos žaidimo aikštelės, bet jomis gali naudotis tik darželio vaikai, o mūsų vaikai, išėję į lauką, gali tik pasivaikščioti. Būtume labai dėkingi, o vaikučiai labai laimingi, jeigu atsirastų finansinės paramos šaltinis, kuris leistų mūsų svajonei išsipildyti. Įgyvendinus šį projektą mokinukų skaičius lietuviškoje mokykloje dar labiau padidėtų (mes ugdome ikimokyklinukus nuo 3 metų - tai mūsų gimnazijos ateitis). Nuo kitų mokslo metų planuojame surinkti dvi atskiras ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupes. Kadangi darželyje lietuviškų grupių dvigubai mažiau negu lenkiškų – tai tėvams siūlomos vietos lenkiškose grupėse. Vėliau pereiti į lietuviškas grupes yra sunkiau, vaikai lieka lenkiškose grupėse, paaugę dėl prasto valstybinės kalbos mokėjimo eina į lenkišką mokyklą. Taip mes prarandame potencialius pirmokus“ – kalbėjo gimnazijos direktorė Danuta Zuzo.
2012 m gruodį Fondas skyrė 10000 Lt žaidimų aikštelei įrengti, o 2013 m. gegužę įrengta aikštelė pristatyta gimnazijos bendruomenei.
Ignalinos r. Didžiasalio "Ryto" vidurinė mokykla 1978 metais išaugo įvairiakalbėje gyvenvietėje, šalia seno, lietuvybę puoselėjusio Didžiasalio kaimo. Jos gyvavimo pradžia – sąstingio, rusinimo metai. Todėl iškilo būtinybė ieškoti atsparos, veiklos krypties. Tokia kryptis mokytojams ir mokiniams – domėjimasis savo krašto istorine praeitimi, etnine kultūra, suvokti savo šaknis, fiksuojant ir palaikant papročius, tradicijas, įtraukiant į šią veiklą kiek galima daugiau įvairių kartų žmonių. Kai rusinimą šiais laikais pakeitė kosmopolitizmo tendencijos, kai dėl ekonominių priežasčių smuko Didžiasalio prestižas, mokyklai iškilo naujas uždavinys: vėl rodyti mokiniams kas gražu, šviesu ir saugotina gimtajame krašte, mokyti pastebėti tai, kuo galima didžiuotis. Tad siekdama tapti lietuviškumo atrama Lietuvos pakraštyje, mokykla renka ir kaupia kraštotyrinę medžiagą, puoselėja etnografinį mokyklos muziejų. Eksponatų yra tiek daug, kad turimos patalpos per mažos, sunku su mokiniais dirbti visą pamoką. Kadangi mokykla turi galimybę plėsti muziejų, nes šalia yra nenaudojamos patalpos, kurias deramai sutvarkius ir sujungus su muziejumi, būtų galima perkelti dalį ekspozicijos ten, o vienoje iš dabartinių patalpų įrengti klasę su krašto mokyklų istorija, Vytauto Landsbergio fondas skyrė 6850 litų šiai muziejaus rekonstrukcijai.
Rytų Lietuvos mokytojų sąjunga, jungianti Vilniaus, Šalčininkų ir Trakų rajonų mokytojus, vykdydama savo veiklos pagrindinę funkciją, organizuoja įvairius mokytojų kompetencijų tobulinimo renginius. Šių metų gegužės viduryje grupė Rytų Lietuvos mokytojų sąjungos narių dalyvavo edukaciniame projekte „Pažinkime savo krašto istoriją“. Į šio projekto programą įeina ir pažintis su kaimyninių šalių istorine praeitimi bei dabartimi, sąsajomis su lietuvių tautos istorija. Šį kartą grupė mokytojų dalyvavo dviejų dienų edukacinėje-pažintinėje kelionėje po kaimyninę Latviją, grožėjosi atstatomomis pilimis, nuostabiu gamtovaizdžiu, praplėtė akiratį istorinėmis žiniomis, kurias sieks perteikti savo ugdytiniams. Šiam tikslui Fondas skyrė 6000 litų.
Buivydiškių pagrindinė mokykla 2012 metais Sudervės kaime įsteigė pradinio ugdymo skyrių, kuriame dabar veikia trys ikimokyklinio ugdymo grupės ir du pradinių klasių komplektai, kuriuose ugdomi 65 vaikai. Tačiau ikimokyklinių grupių poreikis vis dar išlieka, dar negali patenkinti beveik 100 tėvelių prašymų ugdyti jų vaikus lietuvių kalba. Nuo 2013 metų rugsėjo 1-osios mokykla, atsižvelgdama į tėvelių pageidavimus, steigia priešmokyklinio ugdymo grupę ir plečia pradinių klasių komplektus. Steigiant naujas grupes reikia atnaujinti elektros instaliaciją, šildymo įrenginius, atlikti kai kuriuos remonto darbus, įsigyti baldus. Darbai, kuriems atlikti Vytauto Landsbergio fondas paskyrė 10000 litų, prasidėjo nuo birželio pradžios.
Jau tapo tradicija, kad mūsų fondas remia įvairius Lietuvių švietimo draugijos „Rytas“ renginius, kurių tikslas kelti mokytojų kvalifikaciją žadinant Tėvynės meilę, pasididžiavimą gimtuoju kraštu, studijuojant tautos istoriją, tautinių santykių darnumo politiką daugiakalbėje aplinkoje. Šiais metais nutarta paremti šventę „Vilniaus Jovarai 2013“ ir skirti Metų Mokytojo premiją. Šventėje „Vilniaus Jovarai 2013“, dalyvavo 19 Vilniaus rajono lietuviškų mokyklų ir svečiai iš Pelesos. Tai jau penktoji šventė, kuri šiais metais skirta Kristijono Donelaičio ir Tarmių metams paminėti. Pasibaigus šventei, Vytauto Landsbergio fondo valdybos pirmininkė Gražina Landsbergienė apdovanojo gražiausiai, originaliausiai, meniškiausiai pasirodžiusių kolektyvų vadovus, o visų dalyvavusių mokyklų bibliotekos papildytos naujomis, mokykloms labai reikalingomis, knygomis. Tam panaudota rėmėjų Laimutės ir Algirdo Stepaičių parama – 14 202 Lt. Tai ne vienintelis renginys, kurį per Vytauto Landsbergio fondą parėmė Amerikoje gyvenantys Laimutė ir Algirdas Stepaičiai. Nuoširdus Jiems ačiū.